Zubní pasty!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké látky obsahuje zubní pasta? Mluvím o běžné zubní pastě, kterou používáte každý den, měsíce a roky. Samozřejmě, že všichni výrobci zubních past aktivně propagují "skvělou" kvalitu tohoto výrobku.

Pojďme se společně pozorněji věnovat tomu, co běžná zubní pasta obsahuje? Skoro každá zubní pasta se skládá z několika základních složek – fluor, sorbitol, Triclosan a laurylsulfát sodný (Sodium Laureth Sulfate – SLS). Rozebereme každou z těchto látek podrobněji.

Začneme fluorem.

Paul Bragg je první, kdo objevil světu pravdu o fluoru. Dále uvedu citát z jeho knihy:

"Fluorid je jednou z nejvíce jedovatých látek, které zná lidstvo. Nicméně prodej tohoto jedu je velkým byznysem. Je to velmi výhodné pro majitelé hliníkových továren. Jsem přesvědčen, že zvýšení úmrtnosti lidí v relativně mladém věku pro onemocnění kardiovaskulárního systému a metabolismu je spojené s toxickým vlivem fluoru na tělo. Negativnímu působení této toxické látky podléhají nejen tepny, ale i srdce, plíce, játra a mnoho dalších důležitých orgánů našeho těla."

Dokážete si to představit??? Rozhodla jsem to prozkoumat. Dále si přečtěte, co jsem zjistila.

Fluor ​je neurotoxin. Hromadí se v tkáních a kostech. Vyvolává poruchy nervové soustavy podobné Alzheimerově chorobě, škodí trávicímu ústrojí a kloubům, oslabuje imunitní systém (zejména u mladých lidí). Příznaky otravy fluorem jsou podobné nachlazení – chronická únava, svalová slabost, neschopnost znovu získat sílu po odpočinku.

Poprvé fluor začali přidávat do zubních past v USA v 40. letech XX století, kdy se majitelé hliníkového průmyslu rozhodli, že je pro ně příliš nákladné zbavovat se toxických chemikálii, jako je například fluor. Nepoctiví podnikatelé docílili přijetí pochybného zákona, a pak začala masová fluorizace vody a zubních past. Tudíž se zbavili velkého problému po utilizace fluoru a dostali největší státní zakázku na světě, která stále funguje!

Reklama docílila toho, že používání zubní pastu s fluoridem je správné a nezbytně nutné.

Je zajímavé, že ve Spojených státech od roku 1991 americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (US Food and Drug Administration) donutil výrobce zubních past, aby psali na tubách varovné štítky: "Nepodávat dětem do 5 let", "Nepolykejte", "Děti musí používat zubní pastu pod dohledem dospělých ". Navíc v informačním letáku je napsáno: "V případě náhodného požití zubní pasty v množství přesahujícím potřebu pro čištění zubů, ihned kontaktujte svého lékaře nebo zdravotní středisko pro otravu." Je známo, že polykaní velkého množství zubní pasty vede k závažné toxické otravě, doprovázené zvracením a průjmem, zejména u dětí.

Sorbitol.

Ve členských státech EU se sorbitol označuje na výrobcích kódem E420. Tak jaké vlastnosti ta látka má? Dole si přečtěte jen ty základní:

-může způsobit střevní nedostatečnost;

-může vyvolat průjem, střevní potíže, nadýmaní nebo plynatost;

-diabetická retinopatie a neuropatie může být spojena s přebytkem sorbitolu v buňkách očí a nervů;

-u citlivých osob může působit jako projímadlo;

-může zhoršit syndrom dráždivého tračníku a způsobit poruchu vstřebávání fruktózy.

I přesto Sorbitol dávají do zubních past, jen pro to, aby nevysychaly!!!!!

Triclosan.

Triclosan je protibakteriální činidlo širokého spektra, má protizánětlivé účinky, působí na gram-pozitivní a gram-negativní bakterie, má antimykotickou aktivitu. Jednoduše řečeno, Triclosan je antibiotikum, který zničí celou mikroflóru v ústech, včetně užitečné. Totiž v ústní dutině je hodně mikroorganismů a bakterií. Prospěšné bakterie inhibují růst škodlivých, podílí se na primární asimilaci potravin a udržení zdravého kyselého prostředí. Škodlivých bakterií je třeba se každopádně zbavit, ale ne takovým radikálním způsobem. Vždyť syntetické antibiotikum Triclosan ničí všechno, a nechává ústní dutinu sterilní. Přesně v takovém prostředí se škodlivé bakterie množí mnohem rychleji. Triclosan se hromadí v těle a způsobuje dysbiózu! K tomu ještě trochy zajímavé informace o Triclosanu, kterou najdete ve Wikipedii:

- Negativní účinky Triclosanu na životní prostředí a jeho otazné přínosy v pastách na zuby vedly k tomu, že Švédská společnost pro ochranu přírody (Naturskyddsföreningen) nedoporučuje Triclosan v zubních pastách používat.

- Výsledky studie prováděné v USA v letech 2003-2006 a publikované v listopadu 2010 nasvědčují tomu, že má Triclosan (a podobně také bisfenol A) negativní účinky na fungování imunitního systému člověka.

- 18. srpna 2014 přinesla The Lip TV zprávu o tom, že Triclosan (konkrétně v souvislosti se zubní pastou Colgate Total) je podle nálezů americké FDA spojován s rakovinou.

Na závěr jsem nechala nejzajímavější látku – SLS (laurylsulfát sodný​, sodium lauryl sulfate).

Snad nejvíce nebezpečná látka používaná v kosmetice a přípravcích pečujících o vlasy a pokožku. Také se přidává do zubních past. Tento nepřítel je vždy vedle, on je v každém bytě. Tato látka je velmi aktivní, rychle proniká do kůže a sliznic a hromadí se ve vnitřních orgánech: játrech, ledvinách, srdci, mozku! Laurylsulfát sodný vysušuje sliznici úst, dásní zvyšuje citlivost na potravinářské kyseliny, je nejsilnější abrazivní látkou, což vede ke ztenčování skloviny! Nedávné studie ukázaly, že laurylsulfát sodný má negativní vliv na reprodukční funkce u mužů. Naprosto všechny zubní pasty, šampony, tělové gely, prostředky na mytí nádobí, které kupujeme v obchodech, obsahují laurylsulfát sodný.

Dále jen několik faktů:

- Laurylsulfát byl vynalezen v 40. letech XX století a používán pouze při mytí podlah v garážích, na odmašťování motorů atd.

- Může způsobit podráždění kůže;

- Velmi silné korozivní činidlo;

- Má velký pronikavý účinek a velmi obtížně se vylučuje z těla;

- Hromadí se v mozku, srdci, játrech a očích;

- Zvláště nebezpečný pro děti (mění složení bílkovin očních buněk u dětí, což způsobuje šedý zákal a předčasné oslabení zraku);

- Přispívá ke vzniku lupů, vypadávání vlasů tím, že ničí vlasové folikuly;  

- Silně vysušuje kůži, vlasy a sliznice, což způsobuje dysbiózu a svědění.

Když jsem se o tom všem dozvěděla, tak jsem se hodně vyděsila... Ten hnus proniká do našeho těla se zubní pastou každodenně!!!

Byla jsem velmi dotčená – zabíjí nás jedem nejvíce bezostyšným způsobem. Dělají tomu reklamu v krásných letácích, v televizi, všude. A my tomu věříme a kupujeme sobě a svým dětem všechny tyto "úžasné" prostředky, a ničíme zdraví, přibližujeme naše stárnutí a smrt!!! Mám strach o děti, které mohou polykat zubní pastu nebo jí dát příliš mnoho na zubní kartáček. Především děti ve věku od 4 do 6 let, kteří neumí kontrolovat polykací reflex.

Tak jsme dospěli k závěru, že většina zubních past, které jsme zvyklí používat, mají nejen škodlivé účinky, jsou ale také nebezpečné pro zdraví!

MUDr., Mgr. Zarema Kade